Genski polimorfizam podrazumeva prisustvo više od jedne nasleđene varijante gena u populaciji. Polimorfizmi koji su funkcionalni, odnosno oni koji menjaju sintezu, funkciju ili strukturu kodiranih proteina, mogu imati značajan uticaj na individualnom nivou, od predispozicije za razvoj određenih oboljenja, do načina reagovanja na lekove. Prisustvo genskih polimorfizama može se utvrditi jednostavnom procedurom koja se zove genotipizacija, a za koju je potreban mali uzorak genomske DNK dobijen iz bilo koje vrste ćelija koje sadrže jedro. Kako se genotip ne menja tokom vremena, rezultati genotipizacije su trajni, a preporuke na osnovu ove analize važe doživotno.

Polimorfizmi koji su funkcionalni i česti u populaciji mogu imati značajan uticaj i na nivou populacije, jer mogu uticati na rizik i ishod uobičajenih bolesti, uključujući one zarazne, kao što je bolest izazvana novim korona virusom COVID-19. Genotipizacija funkcionalnih i čestih polimorfizama gena relevantnih za COVID-19 u populaciji izloženoj SARS-CoV-2 može pomoći u određivanju genetskih prediktora podložnosti infekciji i teškom obliku bolesti, kao I utvrđivanju genetski zasnovanih algoritama za klasifikaciju pojedinaca u odnosu na rizike vezane za COVID-19.

SVETOVID-19 će utvrđivati prisustvo i analizirati efekat na SARS-CoV-2 infekciju i ishod COVID-19 najčešćih funkcionalnih polimorfizama gena koji se smatraju relevantnim za COVID-19, kao što su ACE2, TMPRSS2, FUR, CTSL, TLR3, TLR7, RIG-1, CD14, IFNl3, IFNl4, OAS1, IFITM3, TNF, IL6, IL10, CCL2, CCL5, CCR5, FCGR2A i MAP1LC3B. Genotipizacija će se vršiti lančanom reakcijom polimeraze u realnom vremenu na DNK ekstrahovanoj iz uzoraka pune krvi, uz primenu TaqMan® master miksa i odgovarajućih eseja za genotipizaciju. Genetski podaci dobijeni u studiji biće korišćeni u razvoju algoritma za rano otkrivanje genetski predisponiranih za veći rizik od infekcije SARS-CoV-2, teški oblik i smrtni ishod COVID-19.